Освіта в Австрії

Майбутні австрійські інформатики, fhv.atЗміна влади потягла за собою безліч інших змін, які стосуються практично усіх сфер діяльності в Україні. Зараз активно обговорюється реформа освіти і розглядаються різні варіанти її зміни та вдосконалення.

Якщо ми прагнемо бути ближче до європейських країн, то і рівнятися потрібно до них. Тому давайте розглянемо систему освіти Австрії, яка є сталою, врегульованою та добре відпрацьованою. Безліч років працює за годинниковим механізмом без збоїв та суттєвих змін. Пригадаємо, що австрійська освіта колись непогано працювала в Галичині.

Короткі відомості про країну

Австрія розташована в південній частині центральної Європи і межує з вісьмома країнами: Німеччиною, Чеською Республікою, Словаччиною, Угорщиною, Словенією, Італією, Швейцарією та Ліхтенштейном. Населення Австрії — 8 млн. чол. Державна мова – німецька. Столиця Австрії – Відень. Австрія – федеративна республіка, до складу якої входять дев’ять земель. Кожна земля має своє законодавчі збори й уряд.

Елементарний рівень (Elementary Level)

В Австрії цьому рівневі відповідають такі  дитячі установи: ясла, дитячі садки, позашкільні установи для догляду за дітьми, ігрові дитячі групи  та догляд нянь, які можуть запропонувати свої послуги. До цього рівня належить також дошкільна освіта дітей шкільного віку, які ще не готові до повноцінного та самостійного навчання у школі.

Як і в нас, досягнувши віку 6 років, австрієць починає своє навчання зі школи. І з цього періоду простежується значна відмінність освітніх систем.

Студенти технічного університету Відня, tuwien.ac.atПервинний рівень (Primary Level)

Обов’язкова освіта в Австрії починається у віці 6 років і триває протягом дев’яти. Первинний рівень триває чотири роки. Школи такого ступеня є основними: початкові та школи зі спеціальними потребами. Не менш важливою є інтегрована та інклюзивна освіта в звичайних школах.

Середня зміна рівня (Secondary Level I)

Після завершення 4-річного середнього рівня первинної ланки починається навчання з 5 до 8 класу. У 10 років австрійський учень вважається учнем вищої середньої школи. Дев’ятий клас стає для нього вирішальним. Саме на цьому етапі він може продовжити навчання або ж вступити до профтехучилища чи технікуму для отримання професії. Однак існує багато навчальних закладів, які не дають атестата про повну середню освіту. Ось чому з вибором навчання потрібно бути дуже обережним, інакше вступити до ВНЗ  Австрії буде неможливо. Гарні показники заносяться в атестат зрілості, що дає перевагу при вступі до престижних  австрійських ВНЗ за результатами здачі екзаменів.

Учень може вибрати один з наступних типів шкіл. Варто зауважити, що у кожної школи свої вимоги прийому: початкова школа верхнього циклу (Volksschul-Oberstufe), нижче середніх шкіл (Hauptschule), нова середня школа (NeueMittelschule), академічний рівень середньої школи низького рівня (AHS Unterstufe), яка також є школою з особливими потребами.

Середня освіта II (Secondary Level II)

Середня освіта, або ж середній рівень II (9 навчальний рік), коли студенту вже є 14 років, характеризується наступними параметрами «політехнічних» шкіл. Це школи, які спеціалізуються на підготовці учнів для подальшого навчання або для дуальної системи.

Професійно-технічні училища  (за винятком 4-го і 5-го класів) -професійно-технічні середні школи. Верхній рівень гімназій – це рівень вище середніх шкіл загальної освіти. А також до цього рівня відносять професійний підготовчий курс інтегративної професійної освіти.

Дуальна система навчання включає в себе більше практичну частину в обраній за бажаним фахом компанії. Це означає, що у віці 14 років австрієць повинен зробити важливий вибір щодо свого майбутнього. Практичні вміння дуже ціняться на ринку праці. Протягом чотирьох років студент працює в компанії і отримує певні кошти за свою роботу. Після закінчення терміну контракту, який підписували обидві сторони, він вільний. І далі може шукати роботу, вступати до ВНЗ чи, якщо він себе гарно зарекомендував під час практики, продовжити працювати в компанії.

Варто зазначити, що більшість студентів Австрії закінчує навчання у віці 18 років. Вони вивчають предмети лише вузької спеціалізації. Цих знань вистачає для майбутньої професії.

Після-середній рівень освіти (Post-secondary Level)

Найвищий рівень післяшкільної освіти належить чотирьом і п’ятьом формам професійних коледжів: освітні установи для підготовки лікарів напрямку спеціалізації загальної медицини; освіта і навчання для медичних професій; підготовчих курсів та курсів підвищення кваліфікації, а також професійної експертизи зрілості.

Університет третього рівня (Non-university Tertiary Level)

Після завершення загального рівня освіти або вищевказаної професійної освіти можна продовжити навчання в неуніверситетському третинному секторі: школи для майстрів і будівельних професій, навчальні групи.

Школа в Австрії, quazoo.comТретинного рівня (Tertiary Level)

Після завершення загального рівня або професійної освіти громадяни можуть вчитися в таких навчальних закладах, як: Університет Прикладних Наук або Університетський Коледж Педагогічної Освіти. Після завершення цих ВНЗ, вищу освіту можна продовжити і навчатися далі для отримання максимально можливого ступеня освіти.

Ступені вищої освіти:

  • Перша ступінь вищої освіти: бакалавр (Bakkalaureus).
  • Другий ступінь вищої освіти: магістр, (Magister), дипломований інженер, (Diplom-Ingenieur).
  • Третя ступінь вищої освіти: доктор (Doktoratstudien).

Університетський рівень (University Level)

Тривалість навчання в університетах Австрії становить від 4 до 6 років. Однак, слід зазначити, що система навчання у вишах дає студентам свободу вибору у відвідуванні лекцій та індивідуальний графік складання іспитів, що є дуже зручно для іноземних студентів чи тих, які працюють. Відповідно, студенти можуть індивідуально коректувати тривалість навчання залежно від власних можливостей.

Цікаво! Якщо ви вже  почали навчання в своїй країні, але вирішили далі навчатися в Австрії, то повинні закінчити 2 академічні курси на батьківщині. Зверніть увагу! Ви зможете вступити тільки на ту спеціальність, за якою навчаєтеся тут. Вимоги до знання німецької мови відрізняються, і необхідний рівень, як правило, В2 або С1.

У більшості ВНЗ Австрії немає вступних іспитів. Практично єдиний виняток з цього правила складають творчі спеціальності, наприклад, пов’язані з музикою, образотворчим мистецтвом і т.д. Відбір абітурієнтів ВНЗ Австрії здійснюється за конкурсом оцінок, отриманих у себе на батьківщині.

Щодо українських навчальних закладів в Австрії, то цікавим є те,  що у Відні функціонує українська суботня школа «Ерудит».

Оксана Ботюк

 Інформація взята з сайту: http://academia.in.ua/?q=node/2430

Поиск