Середня освіта в Польщі

Середня освіта в Польщі

Польська система освіти ділиться на наступні етапи:

На кожному етапі існують державні навчальні заклади (у веденні державних установ і утримуються за рахунок державних коштів) і приватні (в веденні приватного власника і утримуються повністю за рахунок приватних коштів). Третьою формою є так звані, громадські школи, у веденні асоціацій батьків і утримуються за їх рахунок. Ці школи відрізняються від приватних тим, що батьки учнів і / або колишніх учнів, об’єднані в асоціацію, є співвласниками школи і приймають рішення по її питаннях.
Навчання в державних школах безкоштовне, в приватних і громадських школах воно платне (виняток становлять учні, охоплені стипендіальними програмами, реалізованими деякими приватними або громадськими школами).

Початкова / основна школа

Державні початкові школи підлягають районізаціі, це означає, що дана школа повинна прийняти всіх дітей, які проживають в її районі, тобто на певній території (у разі малих населених пунктів районом школи може бути весь населений пункт або навіть кілька, у великих містах район охоплює десятка півтора вулиць). Дитина за заявою батьків може бути прийнята в іншу школу, не районну (звану також «окружну») — тоді рішення про її прийняття приймає директор школи.

Навчання в початковій школі включає 6 років і ділиться на два етапи. У класах I-III ведеться інтегроване навчання. Немає чіткого поділу на предмети, такі  як польська мова, математика, природа тощо. Більшість предметів викладається одним учителем, який одночасно є класним керівником класу. Тільки спеціалізовані предмети (іноземні мови, фізичне виховання, ізо) можуть викладатися іншими вчителями / учителем. З I класу в програмі обов’язково вивчення іноземної мови — у 80% шкіл це англійська мова, в інших — німецька чи російська, найчастіше в прикордонних районах. Діти будуть зобов’язані продовжувати вивчення цієї мови в гімназії разом з англійською мовою, яка є обов’язковою для всіх. Якщо дитина вчить англійську мову з I класу, в гімназії вона починає вивчення чергової іноземної мови.

Дітям з класів I-III школа безкоштовно надає опіку в групі продовженого дня, найчастіше з 7.00 до 17.00 або 18.00. У цей час відбуваються безкоштовні і платні додаткові заняття, у багатьох школах діти можуть робити уроки під наглядом одного з вчителів продовженого дня.

У класах IV-VI відбувається поділ на предмети, які викладають різні вчителі, один з яких є одночасно класним керівником, тобто особливо відповідає за виховну роботу. У деяких школах в програму навчання включена друга іноземна мова — різна, в залежності від даної школи. Найчастіше це німецька мову, рідше французька чи російська. Інші мови рідко зустрічаються.

Діти старших класів тільки у виняткових випадках можуть користуватися групою продовженого дня.

Гімназія

Після закінчення початкової школи, всі діти повинні продовжити навчання в трирічній гімназії. Кожна дитина має гарантоване місце в районній гімназії, за місцем проживання. Вона також може боротися за місце в гімназії інший ніж районна, якщо там є вільні місця. Кожна школа встановлює свої критерії для прийому кандидатів з інших районів. Найбільш поширеними факторами, прийнятими до уваги, є: середня підсумкових оцінок після VI класу, а іноді разом з VI і V класами, результати тестування шостих класів та інші досягнення (наприклад, участь в конкурсах).

Гімназія, що спеціалізується на іноземних мовах або спортивних заняттях часто організовує власні додаткові іспити, перевіряючі мовні навички або спортивні здібності кандидатів. Переможці предметних конкурсів, організованих воєводськими кураторами освіти, мають гарантію прийняття в конкретну гімназію на пільгових умовах, незалежно від конкретних критеріїв, встановлених в школі. Тому, перш ніж приступити до конкурсу слід ознайомитися з правилами конкурсу та звернути увагу на те, чи організовує його куратор.

Середні школи

Середніми школами в Польщі називаються школи, в яких учень починає навчання після закінчення гімназії. Їх кілька видів:

Для випускників ліцеїв та технікумів можливе продовження навчання в післяліцейних школах або — після здачі іспиту на атестат зрілості (матури) — у ВНЗ.

Особи, що не закінчили ліцею, технікуму або основної професійної школи мають можливість продовжувати навчання в ліцеї для дорослих, які можна закінчити іспитом на атестат зрілості (матура).

Середні навчальні заклади самі встановлюють критерії прийняття кандидатів. Щоб дізнатися правила прийняття в обрану школу, слід зв’язатися з ними безпосередньо (як правило, цю інформацію можна отримати на інтернет-сайтах обраної школи).

1336586711_poland

Технікуми Польщі (середьоспеціальна освіта) приймають на навчання українців після 9 класу (можна й після 11 класу, але до 18 років), пропонують своїм учням низку перспективних напрямків, диплом польського технікуму дійсний на території всього Євросоюзу та дозволяє працевлаштовуватися в Німеччині, Франції, Швейцарії тощо. Потім, за бажанням, можна продовжувати навчання у виші. Вагомою перевагою навчання у  технікумі є те, що українець-випускник польського технікуму вже має право на працю в Євросоюзі, тому у виші може навчатися на заочній формі, паралельно працюючи. Для випускників українських шкіл актуальною є лише стаціонарна освіта, навчання такого формату змушуємолоду людину бути на утриманні батьків.

Ліцеї Польщі (середня освіта) приймають на навчання українців після 9 класу та забезпечують своїм вихованцям чудові знання, можливості розвитку своїх здібностей, яскраве дозвілля.  Є можливість навчатися у державних ліцеях (безкоштовно), або ж у приватних високорейтингових школах ( платна освіта).

СПЕЦІАЛЬНОСТІ, які можна отримати в технікумах:

m1

Поиск