Середня освіта в Словаччині

 Happy group of students sitting at the park talking

Початкові і середні навчальні заклади.

Шкільна освіта починається після досягнення 6-ти річного віку і є обов’язковим для всіх дітей, батьки яких проживають на території Словаччини, в тому числі і  іноземці. У дітей є конституційне право на навчання рідною мовою, яке застосовується, частіше за все, до меншин: угорське, чеське, польське, циганське, українське і русинське.

При зарахуванні спеціальна комісія шукає можливі таланти у дитини, з метою зарахування його на спеціальний курс навчання: літературно-драматичний, артистизму тощо, або висловлює свою думку з приводу можливого перенесення початку школи на один рік. У будь-якому випадку, після досягнення шестирічного віку дитина повинна відвідувати або перший клас школи, або, у разі перенесення початку школи, останній клас садка чи нульовий — підготовчий клас школи.

Обов’язкова державна освіта триває в Словаччині протягом 10 років. Початкова школа складається з дев’яти класів і ділиться на 2 рівні: з першого по четвертий клас і з п’ятого по дев’ятий. Після цього школярі вступають в середню школу, яка триває чотири роки, в деяких випадках п’ять років.

По завершенню кожного року навчання, видаються встановленої форми сертифікати, в яких відображаються досягнення дитини та предмети вивчення. Школяр і його батьки після закінчення початкової школи, повинні для себе вирішити, чи буде він вступати до ВНЗ чи ні, і на підставі цього вибирає одну з трьох існуючих типів середніх шкіл: гімназія (gymnázium), середня спеціалізована школа (stredná odborná škola), середнє спеціалізоване училище (stredné odborné učilište).

Snimok_ekrana_2016-19_i

  1. Гімназія. Готує кандидатів на отримання вищої навчальної освіти. Навчання протягом  4 років. Є і спеціальні гімназії з поглибленим вивченням, наприклад, кількох іноземних мов. Навчання в гімназії  іноді подовжується на один рік і становить тоді п’ять років. Існують ще восьмирічні гімназії, куди надходять школярі одразу після четвертого класу початкової школи.
  2. Середня спеціалізована школа. Практично — технікуми. Напрями навчання: техніко-економічне, педагогічне, охорона здоров’я і т.д. Випускники — готові фахівці молодшої ланки. Диплом  дає можливість вступу до університетів. 4 роки навчання.
  3. Середнє професійне училище. Готує ремісників. Практично — професійно-технічне училище. Можна отримати диплом 3х рівнів досягнення. Навчання від 1 до 4 років.

Диплом про закінчення середньої освіти називається  maturita. Такий диплом дають найуспішнішим випускникам гімназій, середніх спеціалізованих шкіл, а також у деяких середніх професійних училищах.

Навчання в державних і недержавних (церковних і муніципальних) школах — безкоштовне. Оплачуються харчування і деякі гуртки. Деякі середні та початкові школи надають і проживання за додаткову плату. Приватні школи — платні, вартістю, починаючи з 400 євро і закінчуючи не більше 1 000 євро на місяць. Існують приватні школи з навчанням повністю на іноземній мові, це або словацькі школи або філії  іноземних міжнародних шкіл.

Великою популярністю користується так зване білінгвальне навчання, яке проводиться в деяких державних чотирирічних, а також у восьмирічних гімназіях. Навчання здійснюється на іноземній мові, найчастіше  англійською, німецькою та французькою. Воно безкоштовне.

784

Поиск